let influence

 

פיוניר הבעל שם טוב

תדמור יד מרדכי

אודות העמותה

 

עמותת שיעור אחר פועלת משנת 2002 לקידום שוויון הזדמנויות ולעידוד מעורבות משמעותית של הציבור במערכת החינוך. פעילות העמותה מזמנת מפגש בין מתנדבים ממגוון תחומי עיסוק, המעורים בעשייה האזרחית, לבין תלמידים בבתי ספר. התלמידים זוכים להכיר דמויות לחיקוי ולהיחשף למגוון פניה של החברה הישראלית, כמו גם לתחומי ענין שעשויים לפתוח בפניהם נתיבי חיים אפשריים ואופקים חדשים. שיתוף הפעולה הבין-מגזרי מיטיב עם כל שותפיו ומהווה מערך אחריות הדדית לקידום החברה בישראל.

חזון העמותה

לכל ילד הזכות לחלום, להאמין בעצמו, ולקבל השראה דרך מפגש מעשיר ומשמעותי עם מודל אפשרי לחיקוי. 

שיעור אחר מעודדת מעורבות חברתית וממנפת משאבי ידע, יכולת ונסיון של עובדים וארגונים לטובת הרחבת מנעד

החלומות של תלמידים, והשפעה על תמונת עתידה של החברה הישראלית.

מטרות העמותה

  • לקדם, להעצים ולהרחיב את אופקיהם של תלמידים ממגוון אוכלוסיות, ובפרט מחוסרות הזדמנויות, להעשיר את חוויותיהם הלימודיות, לפתח את חשיבתם הביקורתית ולאפשר להם להכיר דמויות לחיקוי ומקצועות חדשים.
  • לרענן את מערכת החינוך עם כוחות חדשים ויצירתיים, תכנים דינאמיים ושיטות הוראה חוויתיות, ולקדם קשרי עמיתות בין הארגונים המתנדבים לבתי הספר ושיתופי פעולה בין מגזריים.
  • לאפשר לאזרחים להתגייס למען החינוך, להכיר אוכלוסיות מרקע שונה ולשתף בנסיונם המקצועי, ובעולם הידע והחוויות שלהם; באמצעות מגוון של ערוצי מעורבות מותאמים למקומות עבודה, לקבוצות וליחידים.

פעילות וערוצי התנדבות

שיעור אחר מתעלת את משאב הידע המצוי בקרב הציבור לטובת העשרת מערכת החינוך והעצמת התלמידים, ומציעה מגוון ערוצי מעורבות והתנדבות לתעשייה, לאקדמיה, לשירות הציבורי ולעובדים בהם. העמותה מעניקה פלטפורמה מקצועית תומכת: איתור בית ספר מתאים, הכשרה, תכניות העשרה ומאות מערכי שיעור מקצועיים וחווייתיים, לצד ליווי פדגוגי ולוגיסטי לאורך כל הפעילות.

מדי שנה מתנדבים בשיעור אחר אלפי מתנדבים המגיעים ממאות ארגונים הבוחרים להציע לעובדיהם להתנדב.

הפעילות נערכת בפריסה ארצית רחבה בבתי ספר יסודיים, חט"ב, תיכונים וכפרי נוער (ממלכתי, ממ"ד, חרדי, ערבי, חינוך מיוחד ופנימיות).

  • שיעור אחר: קורסי העשרה - התנדבות קבוצתית, לרוב דרך מקום העבודה, בהוראת קורס העשרה חווייתי בבתי ספר המשרתים אוכלוסיות מעוטות הזדמנויות. התלמידים שלרוב אינם פוגשים בחיי היומיום שלהם בוגרים בעלי מקצועות כגון מהנדסים, עורכי דין, כלכלנים, רופאים, אדריכלים, אנשי תקשורת ואחרים, לומדים להכיר את עולם התעסוקה, מקצועות, תחומים ודמויות לחיקוי. המתנדבים מלמדים קורס העשרה בתחום עיסוקם, הנמשך 12 מפגשים אחת לשבוע במסגרת שעות הלימודים ובנוכחות מורה בכיתה. כל מתנדב מלמד שני שיעורים או יותר, ברוטציה עם חבריו לעבודה ותוך מתן גיבוי הדדי, בליווי מלא של צוות העמותה והיצע של תכניות העשרה מקצועיות. מיקום בית הספר ומאפייניו, מועדי הקורס וגיל התלמידים (ה'-י"ב) מתואמים עם המתנדבים.  פעילות זו יכולה להתאים גם לקבוצות הורים בבתי ספר. בתכנית  משתתפים מדי שנה אלפי מתנדבים המלמדים מאות קורסי העשרה בכל הארץ.
  • שיעור ביחד: תומכי הוראה לקידום מתמטיקה, מדעים ואנגלית – התנדבות כתומכי הוראה המיועדת לאנשי מקצוע בעלי רקע מתאים במתמטיקה, פיזיקה, כימיה ואנגלית, המגיעים מהתעשייה הרלבנטית ומביאים ערך מוסף למערכת החינוך. תומך ההוראה משולב יחד עם המורה בכיתה, ומסייע בשיפור ההוראה והלמידה של מקצועות אלו. מטרת הפעילות לעודד תלמידים לבחור, להתמיד ולהצליח במגמה מוגברת של לימודי מתמטיקה, פיזיקה וכימיה (כתות ט'-י"א) ובלימודי אנגלית (כתות ו'-ט'). המתנדבים מחויבים לתמיכת הוראה במשך שעתיים בשבוע, הם עוברים הכשרה ייעודית במהלך השנה (באתרים שונים בארץ), משולבים בבתי ספר שמתאימים להם ומקבלים ליווי צמוד לאורך ההתנדבות. מדי שנה משתתפים בתכנית  מאות תומכי הוראה ברחבי הארץ, בהם עובדים המחפשים גיוון לתחום עיסוקם, מתנדבים שחוזרים ללמד בבתי הספר שבהם למדו, הורים לתלמידים, וכאלו המתעניינים בהסבה להוראה ורוצים להתנסות בתחום. התכנית בתמיכת קרן טראמפ ואינטל (מתמטיקה ומדעים), טבע (כימיה) והשגרירות האמריקאית (אנגלית).
  • יום שיעור אחר: התנדבות מקום עבודה - יום של פעילות חינוכית-חווייתית בבית ספר אחד או במספר בתי ספר, המועבר על ידי קבוצת עובדים גדולה בנושא מעולם התוכן של הארגון המתנדב. ניתן לשלב במסגרת הפעילות גם סיוע נוסף לבתי הספר.
  • שיעור לדרך (לשעבר: גוונים באקטואליה) - מערכי שיעור מובנים ומפורטים בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי, אירועים ומועדים, וכוללים הפעלות והתנסויות. מטרת התכנית להעשיר את התלמידים בתכנים בעלי ערך חינוכי, תרבותי וערכי, לעודד חשיבה ביקורתית ולמידת נושא לעומקו. התכנית מיועדת לצוותי ההוראה בבתי הספר ובמסגרות לא-פורמאליות ונשלחת ללא תשלום לאלפי אנשי חינוך על מנת לחזק את עבודתם עם אזרחי המחר של המדינה. www.shiuracher.org/laderch  
  • שיעור מהבית: הורים מתנדבים ומשפיעים – תכניות העשרה קצרות, כל אחת כוללת מערכי שיעור חווייתיים בתחום עיסוק מסוים, המוצעות להורים ומתנדבים אחרים להעביר בבתי הספר ולאפשר לתלמידים להיחשף לעולם התעסוקה, מקצועות, תחומי ענין ודמויות לחיקוי. ניתן להעביר מערך שיעור אחד או יותר מתוך התכנית.

 

 

רוצים לבחון התנדבות באופן עצמאי או דרך מקום עבודתכם?

פנו אלינו ונשמח להרחיב יחד את מעגלי ההשפעה החינוכית!  

 

 

"אף פעם לא מאוחר להגשים חלומות.  זה משהו שאני אזכור תמיד,  זו מוטיבציה לכל החיים"

(תלמידת כיתה ט‘ כפר הנוער מוסינזון הוד השרון)