let influence

 

אודות העמותה

עמותת שיעור אחר (ע"ר) נוסדה בשנת 2002 ופועלת לקידום שוויון הזדמנויות ולעידוד מעורבות משמעותית של הציבור במערכת החינוך. המפגש עם מתנדבים ממגון תחומי עיסוק המעורים בעשייה האזרחית, מאפשר לתלמידים להכיר דמויות לחיקוי ולהיחשף למגוון פניה של החברה הישראלית, כמו גם לתחומי עניין שעשויים לפתוח בפניהם נתיבי חיים אפשריים ואופקים חדשים.

שיעור אחר מקדמת שיתוף פעולה בין מגזרי (עסקי, חינוכי וחברתי) המיטיב עם כל שותפיו ומהווה לכשעצמו מערך אחריות הדדית לקידום החברה בישראל, המחזק את מערכת החינוך ומרחיב בה את ערוצי המעורבות המוצעים לתעשייה, לאקדמיה, לשירות הציבורי ולעובדים בהם.

החזון והערכים

לכל ילד הזכות לחלום, להאמין בעצמו, ולקבל השראה דרך מפגש מעשיר ומשמעותי עם מודל אפשרי לחיקוי. שיעור אחר מעודדת מעורבות חברתית וממנפת משאבי ידע, יכולת ונסיון של עובדים וארגונים לטובת הרחבת מנעד החלומות של תלמידים, והשפעה על תמונת עתידה של החברה הישראלית.

ערכי העמותה: מקצועיות, שיתוף, העצמה, יצירתיות, מחויבות.

מטרות העמותה

  • לקדם, להעצים ולהרחיב את אופקיהם של תלמידים ממגוון אוכלוסיות, ובפרט מעוטות הזדמנויות, להעשיר את חוויותיהם הלימודיות, לפתח את חשיבתם הביקורתית ולאפשר להם להכיר דמויות לחיקוי ומקצועות חדשים.
  • לרענן את מערכת החינוך עם כוחות חדשים ויצירתיים, תכנים דינאמיים ושיטות הוראה חווייתיות, ולקדם קשרי עמיתות בין הארגונים המתנדבים לבתי הספר ושיתופי פעולה בין מגזריים.
  • לאפשר לאזרחים להתגייס למען החינוך, להכיר אוכלוסיות מרקע שונה ולשתף בניסיונם המקצועי, ובעולם הידע והחוויות שלהם; באמצעות מגוון של ערוצי מעורבות מותאמים למקומות עבודה, לקבוצות וליחידים.

פעילות וערוצי התנדבות

שיעור אחר מתעלת את משאב הידע המצוי בקרב הציבור לטובת העשרת מערכת החינוך, על ידי שיתוף אזרחים מן המגזר העסקי, הציבורי והאקדמי, בהעצמתם של תלמידים ובמימוש הפוטנציאל הגלום בהם. העמותה מעניקה  פלטפורמה מקצועית תומכת: איתור בית ספר מתאים, הכשרה, תכניות העשרה ומאות מערכי שיעור מקצועיים וחווייתיים, וליווי פדגוגי ולוגיסטי לאורך כל הפעילות.

במסגרת פעילויות העמותה מתנדבים מעל 4000 מתנדבים בשנה המגיעים מ- 360 ארגונים, לרווחת למעלה מ- 18,500 תלמידים. 

1. שיעור אחר: קורסי העשרה - התנדבות דרך מקום העבודה (ארגונים עסקיים, ציבוריים או אקדמיים)

תכנית זו משתפת אזרחים מן המגזר העסקי והציבורי, בעלי מקצועות שונים, בהוראת קורס העשרה חווייתי בבתי ספר המשרתים אוכלוסיות מעוטות הזדמנויות. התלמידים שלרוב אינם פוגשים בחיי היומיום שלהם בוגרים בעלי מקצועות כגון מהנדסים, עורכי דין, כלכלנים, רופאים, אדריכלים, אנשי תקשורת ואחרים, לומדים להכיר את עולם התעסוקה, מקצועות, תחומים ודמויות לחיקוי.

המתנדבים פועלים כקבוצה המתארגנת לרוב במסגרת מקום העבודה, ומעבירים קורס העשרה בתחום עיסוקם באמצעות מערכי שיעור מקצועיים. הקורס נמשך 12 מפגשים אחת לשבוע במסגרת שעות הלימודים ובנוכחות מורה בכיתה. כל מתנדב מלמד שני שיעורים או יותר, ברוטציה עם חבריו לעבודה ותוך מתן גיבוי הדדי. מיקום בית הספר, סוגו, גיל התלמידים (ה'-י"ב) ומועדי הקורס מתואמים עם המתנדבים.

שיעור  אחר מפעילה השנה למעלה מ-420 קורסי העשרה ב- 220 בתי-ספר יסודיים, חט"ב, תיכונים וכפרי נוער (ממלכתי, ממ"ד, חרדי, ערבי, חינוך מיוחד ופנימיות), בפריסה ארצית רחבה, מצפון ועד אילת. 

 2. שיעור ביחד - התנדבות לקידום מקצועות המתמטיקה והמדעים (בתמיכת קרן טראמפ)

שילוב תומכי הוראה איכותיים במערכת החינוך לעידוד תלמידים (כתות ט'-י"א) לבחור, להתמיד ולהצליח במגמה מוגברת של לימודי מתמטיקה, פיזיקה וכימיה. התכנית מיועדת לאנשי מקצוע בעלי רקע מתאים ואהבה לנושא המגיעים מהתעשייה הרלבנטית ומביאים ערך מוסף, היכולים לסייע בשיפור ההוראה והלמידה של מקצועות אלו. התכנית מחייבת השתתפות בתמיכת הוראה במשך שעתיים בשבוע ובהכשרה של 32 שעות לאורך השנה. בשנת הלימודים תשע"ו משולבים 350 תומכי הוראה ב- 132 בתי ספר ברחבי הארץ.

3. יום שיעור אחר – התנדבות מקום עבודה

יום פעילות של כל עובדי הארגון או מחלקות מטעמו בבית ספר אחד או במספר בתי ספר במקביל, במסגרתו נערכת פעילות חינוכית חווייתית בנושא שייקבע מראש. ניתן לשלב גם סיוע נוסף של הארגון לבית הספר. 

4. שיעור אחר הורים - התנדבות הורים בבית הספר

התנדבות הורים ברוטציה, מדי שבוע (אפשרי ביום ו') מגיע הורה אחר ומעביר שיעור מתחום עיסוקו.

5. גוונים באקטואליה - תכנית המיועדת לצוותי ההוראה בבתי הספר ובמסגרות לא-פורמאליות

מטרת התכנית להעשיר את התלמידים בתכנים בעלי ערך חינוכי ותרבותי, ולעודד חשיבה ביקורתית ולמידת נושא לעומקו בדרך של בחינת נושאים העומדים על סדר היום הציבורי (אירועי חדשות ולוח השנה), בהשראת התרבות העברית והיהדות על זרמיה השונים. מערכי שיעור מובנים ומפורטים נשלחים בדוא"ל ישירות לאלפי אנשי חינוך ללא תשלום, על מנת לחזק אנשי חינוך בעבודתם עם אזרחי המחר של המדינה. אתר העמותה כולל עשרות מערכי שיעור במגוון נושאים: http://actualia.shiuracher.org/actualia 

לפרטים נוספים ויצירת קשר פנו אלינו 

על הפעילות 21 12 16

"אף פעם לא מאוחר להגשים חלומות.  זה משהו שאני אזכור תמיד,  זו מוטיבציה לכל החיים"

(תלמידת כיתה ט‘ כפר הנוער מוסינזון הוד השרון)