מידע מקצועי לתומכי הוראה

 

קבוצת פייסבוק סגורה: שיעור ביחד – תומכי הוראה 

מוזמנים להצטרף לקבוצת דיון ושיח, מקום לשתף בהצלחות, להעלות שאלות, להציע רעיונות ולקדם יוזמות.

 

תכניות ההוראה במקצועות השונים, באתר משרד החינוך:

מתמטיקה - חטיבה עליונה

מתמטיקה - חטיבת ביניים

פיזיקה

כימיה

מדע וטכנולוגיה - חטיבת ביניים

אנגלית

 

מאגרי תוכן נוספים:                      

האתגר 5

כחלק מהתכנית הלאומית למצויינות במתמטיקה נערך שיתוף פעולה בין התכניות שיעור ביחד והאתגר 5 של מטח, יוזמה של משרד החינוך שמטרתה לספק מאגר תוכן איכותי להוראה-למידה עבור מורים ותלמידים למתמטיקה ברמת 5 יח"ל. במסגרת שיתוף פעולה זה עומדים התכנים והמערכת לשימוש של כל תומכי ההוראה והמורים בשיעור ביחד, ובמהלך ההכשרה יגיעו נציגי מטח להציג את המיזם ולהציע מגוון שימושים לטובת העשרת התלמידים במתמטיקה. אתם מוזמנים כבר להכנס ולהתרשם מהחומרים ומקווים כי תמצאו בו כלים משמעותיים שישרתו את תהליך ההוראה והלמידה.
התכנים מפותחים על ידי המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח), בהתאמה לתכנית הלימודים  (תשע"ה) במתמטיקה הכוללת נושאים אלה:

כתה י': אנליזה, אלגברה, גאומטריה, טריגונומטריה

כתה י"א: חשבון דיפרנציאלי, טריגונומטריה, גאומטריה, סדרות, הסתברות, שאלות מילוליות

כתה י"ב: וקטורים, אלגברה, אנליזה, גאומטריה אנליטית, טריגונומטריה במרחב, מספרים מרוכבים

את תוכני האתגר 5 פיתח צוות המתמטיקה של המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח). הפיתוח הוא הרחבה של חומרים שפותחו עבור התיכון הווירטואלי בשיתוף משרד החינוך, קרן טראמפ ומטח.

תהליך פיתוח התוכן מתבצע בהדרגה ויימשך לאורך שנת הלימודים תשע"ו. רק עם השלמת הפיתוח יתאפשר מענה כולל ושלם לתכנית הלימודים. חשוב לציין כי התכנים מוגשים לציבור כגרסה ראשונה.

אתר האתגר 5 מלווה במערכת ניהול למידה (LMS) המאפשרת למורה לתכנן את מהלך ההוראה ולהתאימו לכיתה ולשונות שבין תלמידיו. כמו כן, המערכת מאפשרת למורה לתת משימות לקבוצות תלמידים, לשמור את ביצועיהם, להפיק דוחות ולתת משוב. כל אלה מאפשרים תכנון מושכל של תהליך ההוראה ולמידה אפקטיבית יותר של התלמידים. מתנדבים בתכנית יקבלו שם משתמש וסיסמה לשימוש במערכת ניהול הלמידה (ללא עלות)

האתגר 5 מאפשר תהליכי הוראה-למידה מגוונים לפי בחירת המורה והתלמידים:

  • מורה המלמד בכיתה (שימוש במצגות, התנסות וחקירה באמצעות מעבדות Geogebra, הקרנת וידאו)
  • הכנה לשיעור ("למידה הפוכה") או חיזוק הידע בנושאים שנלמדו בכיתה (צפייה במצגות ובווידאו להצגת מושגים/ רעיונות/ יישומים)
  • תרגול על פי המלצות המורה (תרגולים אינטראקטיביים, משימות המבוססות על חקירה במעבדה ממוחשבת, צפייה חוזרת בווידאו, עיון במצגת)
  • הוראה דיפרנציאלית באמצעות מערכת ניהול למידה (LMS) המאפשרת למורה להתאים משימות לקבוצות תלמידים, לתת משוב, לשמור את ביצועי התלמידים ולהפיק דוחות ביצוע; השימוש במערכת ניהול הלמידה יתאפשר רק למשתמשים מזוהים.
  • לימוד עצמי של התלמיד ובדיקת ביצועים אישיים באמצעות קבלת משוב ושימוש במחוונים, תוך התקדמות בקצב אישי
  • חזרה על החומר הנלמד בכיתה והכנה למבחנים

אקדמיית קהאן  

באקדמיית קהאן תוכלו למצוא ספריה עשירה הכוללת למעלה מ-3,200 סרטונים ו-645 תרגילים, מסודרים לפי תוכנית הלימודים מכיתה א' ועד יב'.

סרטיו של סלמאן קהאן מתורגמים ומדובבים מאנגלית לעברית, כ-2000 סרטונים במתמטיקה (כולל בגרויות) שנערכו ע"י  ויותר מ-300 סרטונים במתמטיקה ("מתמטיקה תחילה") שנערכו ע"י אלי נצר