מערכי שיעור

​בתכנית זו מערכי שיעור מובנים ומפורטים בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי, אירועים ומועדים, הכוללים הפעלות והתנסויות. מטרת התכנית להעשיר את התלמידים בתכנים בעלי ערך חינוכי, תרבותי וערכי, ברוח מקורות ישראל, ולעודד חשיבה ביקורתית ולמידת נושא לעומקו.
התכנית מיועדת לצוותי ההוראה בבתי הספר ובמסגרות לא-פורמאליות ונשלחת בדוא"ל ללא תשלום על מנת לחזק את עבודתם עם אזרחי המחר של המדינה. לשמחתנו זוכה התכנית לתהודה רבה ולהערכה מצד אלפי אנשי חינוך בכל רחבי הארץ. אתם מוזמנים להיעזר במערכי השיעור, כמו שהם או גם אחרת.

נשמח לשמוע מכם ולקבל את תגובותיכם
shiurladerech@shiuracher.org

רשת לא חברתית - ליסודי וחט"ב

הרשתות החברתיות מהוות מקום בילוי מרכזי בקרב הילדים ובני הנוער. הן משמשות אותם מחד למטרות חיוביות, כגון שמירה על קשר עם חברים, הכרות עם חברים חדשים, פרסום עצמי וכדומה, אך מאידך הן משמשות גם למטרות שליליות, כגון כתיבת מסרים פוגעים, פרסום סרטים ותמונות פוגעניות, חרמות ועוד. פעילות פוגענית זו, אמנם מתרחשת עולם הווירטואלי, אך הינה אלימות לכל דבר, והיא נקראת "בריונות ברשת". לעתים הבריונות ברשת מלווה גם באלימות פיזית ו/או מילולית בביה"ס. התלמידים הנפגעים מאלימות זו, סובלים מאוד, ולעתים שותקים. חבריהם, לעתים עומדים מהצד ונמנעים מלסייע להם מסיבות שונות, כגון לחץ חברתי, חשש להיפגע בעצמם וכדומה. מערך השיעור שלפניכם עוסק בתופעה שלילית זו, ומציע בסיומו להכין קוד אתי כיתתי או שכבתי להתנהגות ברשתות החברתיות

בריונות ברשת ובבית הספר - לחטיבה העליונה

האלימות בין בני נוער גבוהה ביותר בארץ. הרשתות החברתיות מעצימות את הפגיעה, שכן היא עלולה להתרחש גם בין כותלי ביה"ס וגם מחוצה לו ברשת האינטרנט החשופה לעיני כל. הנפגעים מאלימות זו, סובלים מאוד, ולעתים שותקים. חבריהם, לעתים עומדים מהצד ונמנעים מלסייע להם מסיבות שונות, כגון לחץ חברתי, חשש להיפגע בעצמם וכדומה. מערך השיעור שלפניכם עוסק בתופעה שלילית זו באמצעות הקרנת סרט "מה כואב לילדים שלכם" של צופית גרנט ודיון שמתרחש בעקבותיו.
השיעור עשוי להתאים גם לכיתות הגבוהות של חט"ב, לשיקול המורה.

הכרות ממקום אחר

מערך שיעור המאפשר לתלמידים להתבונן בעצמם ובחבריהם לכיתה ממקום אחר ולהבין כי המציאות מורכבת ותלמידים שונים מסתכלים על אותה מציאות בדרכים שונות.

הקול שלי ואני

מערך שיעור המסייע לתלמידים לזהות את הקולות השונים המופעלים עליהם ומעודד אותם לפעול מתוך הקול האישי והייחודי שלהם.

התארגנות ופעילות חברתית

מערך שיעור המסייע לתלמידים להכיר בערכים של שיתוף פעולה להשגת מטרה חברתית ולהתנסות בהתארגנות חברתית למען מטרה שחשובה להם.

תקשורת מקרבת

מערך שיעור החושף את התלמידים לעקרונות התקשורת המקרבת ומקנה כלים לפתרון מצבי קונפליקט ממקום של הקשבה והבנה הדדית.

חשופים ברשת

רשת האינטרנט מהווה כיום אלמנט מרכזי בחייהם של הילדים ובני הנוער. אך אלו אינם מודעים תמיד לסכנות או לקשיים העלולים להתעורר כתוצאה מהאנונימיות ברשת. האנונימיות או היעדר היכולת לזהות את כותב התוכן יוצרת בעיית אמינות. בעיה זו מחייבת לימוד לרגישות, ערנות וביקורתיות במהלך השימוש באינטרנט. בשיעור זה, התלמידים ירכשו כללי זהירות לגלישה בטוחה ברשת וייחשפו לארגונים שמסייעים בעת פגיעה באינטרנט.

לחץ חברתי

נושא השיעור: לחץ חברתי הינו מנגנון טבעי הפועל בכל עת. חשוב להיות ערים ליתרונותיו ולחסרונתיו ובעיקר לדעת לשים לב למקומות בהם לחץ חברתי סמוי עלול לגרום לנו להגיע למקומות שאינם טובים לנו.
הקשר יהודי: כיצד התמודדו ואפילו ניצלו לטובה הסנהדרין עם מנגנון הלחץ החברתי? נבחן את סדר הפעולות הנדרש בעת עיסוק בדיני נפשות ונראה כיצד הדבר נעשה

אלימות בבית הספר - לא בבית ספרנו!


הבנת חומרת בעיית האלימות כנגד מורים ונסיון לגבש פתרונות בלתי אלימים לסיטואציות של התנגשות בין מורים לתלמידים

התמודדות עם מחלות נפש

מערך שיעור המאפשר לתלמידים הצצה לעולמם של המתמודדים עם מחלות נפש התלמידים ומפגיש אותם עם סיטואציות בחייהם בהן הם פועלים מתוך חשיבה סטיאוטיפית.

תקשורת מקרבת סדנה לחדרי מורים

מערך סדנאי הנועד למורים, יועצות ואנשי צוות אשר רוצים להחשוף את צוות בית הספר לעקרונות גישת התקשורת המקרבת.

לא עומדים מהצד

בשיעור זה נעסוק בנושא חרמות דרך נקודת מבט המאפשרת לראות את שני הצדדים המעורבים בפעילות פוגענית. זאת במטרה לאפשר לתלמידים להתקרב לנושא מבלי להרחיק מעצמם את דמות הילד הפוגע ולתייגו כילד "רע", אלא להבין שכל אחד מאיתנו יכול לפגוע כשנפגעים לנו הצרכים. באופן זה נוכל לאפשר לכל תלמיד לקחת אחריות אישית על רגשותיו ותגובותיו.