תכניות העשרה

שיעור אחר מפתחת תכניות העשרה, בשיתוף עם אנשי המקצוע, הכוללות מערכי שיעור מובנים וחווייתיים מבוססי הפעלות, סימולציות ואמצעי המחשה

בכל תחום הכרות עם מושגי יסוד, הבנת הסוגיות המרכזיות וחשיבה ביקורתית על אירועים ותהליכים.

 

מאחורי החוטים - טכנולוגיה וחברה

התכנית עוסקת ביחסי הגומלין שבין טכנולוגיה וחברה ומטרתה היכרות עם עולם הטכנולוגיה, המחשבים והאינטרנט כך שתאפשר שימוש מושכל ויעיל בכלים ובמושגים של עידן המידע. התלמידים לומדים על יישומים וחידושים טכנולוגיים, ורוכשים כלים לניתוח וביקורת של השפעות הטכנולוגיה והשימושים בה, ובכלל זה על יכולתו של הפרט להשפיע על אירועים ותהליכים.

כללי המשחק - משפטים וחברה
התוודעות אל המשפט ככלי חברתי, חיוני, דינמי ובעל השפעה ישירה על חיי היומיום. בכל שיעור מוצג קונפליקט, והתלמידים מנתחים את הסיטואציה, דנים בצדדיה השונים של הבעיה, לומדים על מורכבותה ומתנסים בהצעת פתרון כללי. התכנית מסייעת ברכישת כלים לניתוח מצבים מורכבים ולאיזון בין עמדות שונות. הפעילות כוללת עריכת משפט מבוים וסיור בבית המשפט.

תעשיה וארגונים – עולם של מקצועות
בתכנית נחשפים התלמידים למגוון מקצועות, תחומי עיסוק (ניהול, כספים, מ"א, שיווק, רכש, ייצור, איכות הנדסה ועוד), תפקידים ומיומנויות. התכנית מאפשרת מבט רחב על עולם התעשייה המורכב, על אתגריו, ומציגה אינטרסים ושיקולים עסקיים, חברתיים, טכנולוגיים, סביבתיים ואישיים המחוייבים בעת קבלת החלטות במסגרת פיתוח מוצרים, שירותים ותהליכים.

עושים עסק - כלכלה וצרכנות (חינוך פיננסי)
התכנית מציידת את התלמידים בכלים ובמיומנויות להבנה של העולם הכלכלי, ולהשתתפות מושכלת בו. בין הסוגיות הנדונות בה: ערך הכסף ומשאבים אחרים, אמצעי תשלום, חלוקת תקציב, חסכון והשקעה, בצד צרכנות נבונה ובכלל זה מותגים, מבצעים ופרסום, כמו גם האינטרסים מאחורי תעשיות המחוברות לעולם הילדים. התכנית כוללת סיור מודרך לסופרמרקט.

קיימות - כלכלה, סביבה וחברה
התכנית מציגה את נושא הקיימות, דרך מושגי יסוד והמורכבות הכרוכה בפיתוח ושמירה על חברה בת קיימא לאורך זמן. מערכי השיעור מציגים באופן חוייתי את הדילמות הסביבתיות, הכלכליות והחברתיות, תוך הקשר לעולמם ולסביבתם הקרובה של התלמידים. מטרת התכנית לעודד פיתוח חשיבה עצמאית לפיתוח חברה בת קיימא, ברמה האישית, הקהילתית והלאומית.

אדריכלות ועיצוב
התכנית מפגישה את התלמידים עם נושאים באדריכלות ומקצועות העיצוב, בהם: סוגי מבנים, אור, צבע, עיצוב גרפי, הכרות עם ליאונרדו דה וינצ'י ועוד. הלימוד נערך בדרך של העשרה, התנסות בחשיבה התכנונית ופעילות של יצירה.

עולם הפרסום
לעולם הפרסום השפעה נרחבת על חיי התלמידים כבר מגיל צעיר, הן על בחירת מוצרי הצריכה והן על עיצוב התדמית והדימוי העצמי שלהם. בתכנית ייחשפו התלמידים לתעשיית הפרסום המגוונת וירכשו כלים לחשיבה ביקורתית ולצרכנות נבונה.

פסיכולוגיה וחברה - שונה כמו כולם
בגיל ההתבגרות חלים שינויים רבים ומהירים היחודיים לתקופה זו. התכנית עוסקת בשינויים אלו בדגש על התמודדותו הפנימית של התלמיד עם דימויו העצמי, יכולותיו וכישוריו, לצד השפעות הסביבה החיצונית עליו (דמויות סמכותיות, בי גילו, תקשורת).

מקצועי בחסד – בריאות, רפואה וטיפול
תכנית המיועדת לאנשי רפואה ופרא-רפואה מתחומים שונים, וחושפת את התלמידים להיבטים שונים הקשורים בבריאות, רפואה וטיפול, בהם רפואה מונעת, תזונה, יציבה נכונה ועוד. הפעילות כוללת סיור לימודי וחווייתי בבית החולים או במוסד המתנדב.

מלונאות
התכנית עוסקת במגוון המקצועות, התפקידים ומיומנויות העבודה הנדרשות בתחום המלונאות, כגון: עבודת צוות, מתן שירות, שיווק ופרסום, עבודה בתנאי לחץ, הנעת עובדים

ועוד.

עולם התקשורת
אנו חיים בעולם של תקשורת. מהן ההשפעות של המדיה על חיינו? כיצד ניתן לאמוד אותן? מי משפיע על תכני התקשורת? באמצעות מפגשים עם אנשי תקשורת מתאפשרת הצצה אל "מאחורי הקלעים" של עולמם, ניתוח מגוון השיקולים המרכיבים את העשייה התקשורתית וחידוד שאלות שיביאו לצריכת מדיה נבונה, שכלתנית וביקורתית.

כתיבה יוצרת וקולנוע
הסדנה בכתיבה יוצרת נועדה לשפר את יכולת הביטוי בכתב והשימוש בכתיבה ככלי הבעה, חידוד כושר ההתבוננות החוצה ופנימה והקנית היכולת לבנות סיפור ולכתבו. קולנוע: סדנה הכוללת צפייה מודרכת בסרטים וניתוח סוגיות קולנועיות.

מעבר לדשא – על ספורט וערכים
בעולם הספורט, ובענף הכדורגל בפרט, נדרש הספורטאי למגוון מיומנויות אישיות וקבוצתיות, והצלחה היא תוצר של אימונים, סבלנות והתמדה, לצד תחרותיות ומוטיבציה

להצליח. התכנית מעודדת ערכים של שיתוף פעולה ומשחק הוגן.