מוצלח

טיפים ל

2.png

מתנדבים ומתנדבות יקרים,
במסמך זה ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים מאוד התורמים להצלחתו של שיעור בבית הספר. נשמח אם תיעזרו בו. לכל שאלה נוספת, אל תהססו לפנות אלינו.

סיפורכם האישי - האישיות שלכם, הסיפור שלכם, האדם העומד מאחורי המקצוע והדרך שעבר לעיתים מעניינת את התלמידים יותר מכל תוכן אחר. התלמידים, מתחברים לסיפור האישי, לרגשות, לאתגרים ולניצחונות יותר מכל ידע תאורטי שנוכל ללמד אותם. נסו בתחילת הסיפור למצוא נקודת חיבור בינכם לבינם (ספרו על הקבוצה שאתם אוהדים/ זמר שאתם אוהבים/ חוויות מבית הספר וכו').
התייעצו בצוות החינוכי- התקשרו למורה יומיים שלושה לפני – להכרות, לתיאום טכני, לעדכון ופידבק על נושא השיעור. תפקיד המורה לשמור על הסדר, לתווך את המתנדבים לכיתה, להיות הדמות הרציפה הרואה את כל הפעילות (החוט המקשר) > גיסו אותה לטובתכם.
עודדו, שבחו, פרגנו – הגיעו מוכנים לפגוש את התלמידים ולא רק "להעביר שיעור" בחרו תלמיד או שניים והאירו להם על משהו שקיים בהם, חייכו אל התלמידים, פנו אליהם בשמם -  שבחו תשובה מעניינת, רעיון מוצלח > אך הקפידו על על כך שהמחמאות שאתם נותנים תהינה אותנטיות ולא מאולצות.

השתמשו בהפעלות - הימנעו מהרצאות/שימוש בסיסמאות, העבירו את המסרים בדרך של הפעלה, משחק או דיון.
הקפידו על הסברים בהירים וקליטים- הביאו דוגמאות – מעולמם של התלמידים, הוראות - קצרות וברורות. בכדי להעביר מסר – חשבו על משפט קצר שיסכם אותו. כמו כן, חשוב שתשתמשו בשפה מובנת והגדירו מושגים קשים או מופשטים.
היו דינאמיים ובטוחים בעצמכם  – דברו בקול גבוה ובוטח, פנו אל כל תלמידי הכיתה (ולא רק לצד אחד של הכיתה או לתלמיד אחד שמתבלט), הסתובבו בין התלמידים.  
ארגנו את הזמן - חישבו לכמה זמן תזדקקו להפעלה, לדיון, למשחק וכיו"ב. עמדו בזמנים שהקצבתם לעצמכם. חשבו מראש, על מה תוכלו לוותר באם תגלו במהלך השיעור שאתם לא עומדים בזמנים שהקצבתם. תעדוף מוקדם יעזור לכם להיות גמישים במהלך השיעור 
סכמו את השיעור – בכל מקרה –אל תוותרו על סיכום השיעור! הסיכום מחדד לתלמידים את מסר השיעור ומביא לסגירת הפעילות בצורת שורות תחתונות. שימו לב, שאתם מקדישים מספר דקות לסיכום הנושא תוך חזרה במשפטים קצרים על הרעיונות המרכזיים שעלו. 
בואו כדי ליהנות! – התייחסו אל השיעור כאל חוויה נפלאה שתתרום לתלמידים אך גם לכם! מתנדב שמשקיע בהכנת השיעור ומעביר אותו בהתלהבות ותוך יצירת עניין אצל התלמידים, צפוי להדביק את תלמידיו בתשוקתו ולצאת מהשיעור בתחושת הצלחה, סיפוק ושמחה.
שתפו את קבוצת המתנדבים - ההיכרות עם התלמידים הוא ידע שמצטבר. אם תעבירו הלאה מה עובד טוב יותר ומה פחות זה יועיל מאוד לבאים אחריכם.